Gezi ve Sol Gelecek (Doğan Duru)DOĞAN DURU yazdı...

Yorum(suz)

Grup Yorum'un Esad'ı destekleyen bir konser vermek üzere Suriye'ye gitmesi yanlış olmanın ötesinde, şu süreçte her şeyi dışarıdan esen rüzgarlara bağlayanların elini güçlendiriyor.  

Böylesi hassas bir dönemde böylesine simgeleşmiş bir grubun böyle bir karar verdiği zaman bu durumun nasıl algılanabileceğini iyi düşünmesi gerekirdi. Dahası Özgür Suriye Ordusu’nun yaptıklarını yanlış bulmanın karşılığı Esad’ı doğru bulmak olmamalıdır.


Gezi ve sol gelecek

Gezi’den başlayarak yaşananlar, yaşanmakta olanlar bir çok kavramın genişletilmesi ve hatta yeniden yapılandırılması ihtiyacını net ortaya koymuştur. Gezi'nin içinde illa klasik anlamıyla bir sol  aramak, Gezi’yi klişeleşen sol kavramlar içine hapsetmek büyük hata olur, Gezi’nin ihtiyacı olan “özgürlük”tür.

Yani değişim şarttır. Geleneksel devrim düşleri ve bu düşlerin temsiliyeti de bir tür muhafazakarlıktır. Bu nedenle gezi muhafazakar kalıpların kırılması adına önemli bir milattır.

Sol partilerin ve örgütlerin geçmişte yaptığı olumlu katkılara karşın Gezi sürecinde ilk defa sokağa çıkan gençlerin neyi ifade ettiği anlaşılmalıdır. O gençler  için kardeşlik ifadesinin yolu sadece halay ya da benzeri geleneksel ifadeler değildir. Zamanın ruhuna inanmak, onu kullanmak, onunla çıkar birliktelikleri yapmak önemlidir. Nitekim gezi sürecindeki en önemli aygıt olan sosyal medya topraktan çıkmadı, “emperyalist batı” tarafından icat edildi, yaygınlaştırıldı. Bu aygıtlar arkaik sol geleneklerle reddedilseydi, Gezi’de olanları kim, nasıl duyacaktı.

İdeolojisi belirli kitap ve öğretilere dayandırılarak, muhafazakar, dogmatik kalıpların içine hapsolan fikirler bir zaman sonra gerçekliği ve işlevini kaybederler. Çünkü zaman ve insan o kitapta durduğu gibi sabit değildir.

Başka başka isanları sokağa çıkartan yine başka başka nedenlerdi. Bu insanlar  kısa zaman içinde birbirlerinin ortak kümelerini keşfettiler. Her birinin özgürlüğüne ilişkin farklı bireysel itirazları ve hikayeleri vardı. Ama bütün bu farklı sesler sokakta birleşti. Güçlü, çok sesli bir koro oldu. Gezi gençleri tam da bu nedenle daha önce sokağa çıkan tek sesli korolara oranla göze, kulağa daha hoş gözüktüler.

Gezi böyle okunmalıdır. Nitekim, sokaklara dökülen kalabalığı sadece sınıf mücadelesi ve toplumsal özgürlükler temeline algılamak, yani bir tür 1 Mayıs kalabalığı gibi görmek solun en büyük yanlışı olur. 

Popüler Yayınlar